Ak sa chystáte na kúpu nového či už jazdeného auta a nemáte o automobilovom priemysle žiadne znalosti a ani skúsenosti s autami môžete sa obrátiť aj na výsledky nezávislých testov. Pred kúpou auta je však nutné vedieť parametre auta, ktoré hľadáte. Ako prvý základný parameter, ktorý musí byť známy je cena. Od ceny sa môžete ľahko odraziť a určiť aspoň približne ročník výroby vozu. TUV report zhrnul poruchovosť resp. spoľahlivosť áut za rok 2017 podľa ich veku. Pri autách nedávnej výroby (2-3 roky) dostali najlepšie hodnotenie Mercedesi SLK,B, GLK a M. Tesne sa medzi nich votrel Volkswagen Golf Sportsvan (pozn. golf, ktorý nie je ani športový ani van) a SUV Opel Mokka. Medzi najhoršie sa podľa očakávaní radí Fiat a Dacia, nemilo prekvapila Kia Sportage – obľúbené SUV za ľudovú cenu.

V ďalšej kategórii 4-5 rokov opäť hviezdili mercedesi, pridala sa klasicky Mazda s nepriestrelnou japonskou benzínovou atmosférou. Na opačnom konci sa ocitli Renault, Dacia, Peugeot, Chevrolet a VW Sharan.

V skôr vyrobených autách si dobre viedli BMW, Audi TT, Porsche a japonci Mazda s Toyotou. Na chvoste sa vždy strieľali najlacnejšie značky Renault, Fiat, Citroen a Dacia. Žiaľ za málo peňazí málo muziky. Pri nákupe týchto značiek môžete ušetriť pri nákupe, no z dlhodobého hľadiska auto preplatíte na servise a vozenie Vám ani zďaleka neprinesie komfort ako pri prémiových značkách.

Aj tento test vyvrátil pár dogiem a mýtov. Napr. , že prémiové značky mercedes a bmw sú iba predražené autá, ktoré nedávajú zmysel. Práve naopak – s neslýchaným komfortom prichádza aj nadpriemerná spoľahlivosť. Ďalšou dogmy a mýty sú zakorenené v značkách Volkswagen a Škoda. Kde práve kolujú mýty o 99,9% spoľahlivosti. Žiaľ mnohých vlastníkov týchto značiek sklameme. Síce si pri kúpe týchto áut neprimerane priplatili, komfortu a spoľahlivosti sa však nedočkali. Nikdy nie je neskoro predať tieto autá a zakúpiť si niečo „poriadne“, keďže v autobazároch idú ako teplé rožky.

Lacné PZP

Pri nových resp. novších autách Vám môže pomôcť záruka, no ani tu nie je 100% isté, že Vám budú uznané všetky vady. Vyberajte preto s rozumom. Článok sme pripravili v spolupráci s poistit.sk, kde nájdete množstvo informácii ohľadom havarijného poistenia či PZP online poistenia, kalkulačka Vám pomôže vybrať si najvýhodnejšiu ponuku spomedzi všetkých poisťovní do 10 minút.

Viac tu: https://www.poistit.sk/